pühapäev, 23. märts 2025

Marsaxlokk'i turg

 Marsaxlokk on kuulus oma värvikate kaluripaatide poolest. Lahe looduslikku sadamat kasutasid ankrupaigana juba foiniiklastest meresõitjad ning nendelt pärinev sini-puna-kollane kaluripaat luzzu.

Paljudele kalapaatidele on maalitud suur silm. See tradistsioon ulatub kolme tuhande aasta taha ja ikka tänu foiniiklastele. Nemad kaunistasid paate Horose silma kujutisega. See oli egiptuse jumal, kelle kohta arvati, et tal on kaitsevõime ja ta silmavaade võib säästa inimesi kõige halva eest.

Igapäevane kalasaak viiakse peamiselt Vallettasse, pühapäeviti aga toimub suur kalaturg. Kalaturu osaks on ka toiduained ja tarbekaup ning riided. Tundub, et see võtab enda alla järjest suurema ala.

Marsaxlokki lahel seilanud ristleja pardal kirjutasid USA ja N Liidu presidendid George Bush ja Mihhail Gorbatšov 1989. a detsembris alla külma sõja lõpetamise deklaratsioonile. Et kohtumise tipphetk langes kokku ühe suurima Maltat räsinud tormiga, nimetasid naljahambast ajakirjanikud selle tippkohtumise merehaigete kohtumiseks - seasick summit. (Leidsin eile internetist, aga enam ei mäleta kust).

Tõusime varakult, et jõuda kalaturule. Vaja kahe bussiga sõita- Vallettasse ja sealt edasi Marsaxlokki. Buss pidi väljuma 6.03, aga mida ei tule on buss. Ootame juba pea tunnikese, siis selgus, et 5-9ni ei liigugi ükski buss Vallettasse.  On Valletta maraton. Hakkasime siis jala astuma, lootsime,  et Sliemas saame veetakso peale ja sealt otse Vallettasse. Aga merel ka ei sõitnud ükski paat. Astusime edasi lootuses, et kuskilt ikka midagi tuleb. Lõpuks tuligi. 9ks jõudsime Vallettasse. Sealt saime küll kohe Marsaxlokk'i poole minema.




Maratoonorid.


Kass-valvur.

Enne jalutades Valletta poole haarasime suured tänavapirukad. Marsaxlokk'is võtsime väikesed! caputsinod.

 
Turul. Lõputult maiustusi ja kõike muud ning muidugi kala.

Ostsime tomateid, salatit, oliive...





Vot selle kala ostsime ka.


Netist sain kala pildi ka. Hamiema on kohalik nimi. Vahemere rai.


Väga muhe onu meile kala puhastamas.  Temal ainukesena oli seda kala. Jäi meile kohe silma, et seda tahame. Muidugi polnud meist kumbgi sellist kala varem näinudki. Onu ja tädi on siin turul müünud kala juba 29 aastat.
Teise kala nimi on kohalikus keeles snappo.



Nende paadikestega kõik need kalad püütud.

Veel turumelu.
Kalad käes, sõitsime koju. Täna küll päikest polnud, aga väga soe, tublilt üle 20ne.
Panime kalad külmkapppi ja sõitsime Mgarri järgmisi templeid kaema.

Aga polnud palju kaeda.



Ühest garaažist ostsime jälle maasikaid.


Mgar'i piirkond paistab olevat põllumajandus piirkond.

Vee üks tempel. Neid siin Maltal paistab jätkuvat.


Lõpuks kalakesed valmis meie kõhtu minema. Saame seda 3 päeva süüa.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar